Powstańcy Wielkopolscy Powiatu Śremskiego
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
ŚREMSKI PANTEON NIEPODLEGŁOŚCI
Lista Powstańców (w opracowaniu)
Brodnica  •  Dolsk  •  Kórnik  •  Książ Wielkopolski  •  Śrem  •  Cały powiat
A     B     C     D     E     F     G     H     I     J     K     L     Ł     M     N     O     P     R     S     Ś     T     U     W     Z     Ż
Śrem - Ś

Śliwiński Michał, gmina: Śrem, Śrem (1899-1980)
Śmigielski Stefan, gmina: Śrem, Śrem (1892-po 1972)
Świadek Stanisław, gmina: Śrem, Góra (1898-1955)
Świetlik Kazimierz, gmina: Śrem, Śrem (?-po 1946)
Świetlik Stefan, gmina: Śrem, Śrem (1900-1978)
Świetlik Władysław
gmina: Śrem, Śrem (1882-1953)

Urodził się 2 czerwca 1882 roku w Śremie jako syn murarza Stanisława i Wiktorii z d. Maciejewska. Miał rodzeństwo: Marię, Stanisława, Kazimierza, Barbarę, Nikodema, Maximiliana, Cezarego, Cecylię i Stefana. Z zawodu był mistrzem malarskim, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 trudnił się kupiectwem i prowadził sklep z artykułami kolonialnymi. W 1900 roku został powołany do Cesarskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie na dalekim wschodzie (Powstanie Bokserów). Stacjonował w Chinach. Walczył w I wojnie światowej. Od października do 5 listopada 1918 przebywał w Kilonii, gdzie uczestniczył w buncie marynarzy. Po wybuchu rewolucji w Berlinie i abdykacji Wilhelma II wrócił do Śremu.

Powstanie wielkopolskie
To on dał sygnał do rewolucji w Śremskich koszarach, co dało początek ruchu narodowo-wyzwoleńczego w mieście. Należał do grupy obywateli kierujących przygotowaniami do powstańczymi w końcu grudnia 1918. Z jego inicjatywy została powołana garnizonowa Rada Żołnierska. Oprócz niego w skład weszli sami Niemcy. Rada Żołnierska przejęła władzę w koszarach i w mieście, co zmobilizowało Polaków do utworzenia Rady Robotniczej. Po wybuchu powstania wielkopolskiego znalazł się wśród grupy Polaków, którzy mieli zorganizować przejęcie koszar w Śremie.

Brał udział w życiu społecznym i politycznym Śremu. Po 1920 roku działał w Towarzystwie Powstańców i Wojaków w Śremie. Jeszcze w czasie zaborów był członkiem Bractwa Kurkowego. Od 1923 roku był zastępcą skarbnika w Stowarzyszeniu Robotników oraz członkiem Sejmiku Powiatowego. Należał do Narodowej Partii Robotników. Z jej ramienia wszedł do Rady Miejskiej w Śremie do 1938 roku. W czasie II wojny światowej przebywał w Generalnym Gubernatorstwie. W 1945 wrócił do Śremu i wszedł w skład Obywatelskiego komitetu Narodowego, który organizował życie w mieście po wyzwoleniu. Otworzył ponownie sklep spożywczy. Zmarł 10 lutego 1953 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Śremie.

Słownik Biograficzny Śremu str. 341-342. Bartosz Żeleźny, Zdzisław Żeleźny.

Wymieniony w źródłach:
Lista Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej
Słownik Biograficzny Śremu
Archiwa rodzinne
Związek Powstańców Wielkopolskich - kurenda maj 1947 r.
Związek Powstańców Wielkopolskich - lista członków 1946 r.
Związek Powstańców Wielkopolskich - lista członków do dnia 18.11.1946 r.

[Zamknij]




Partnerzy





(C) Muzeum Śremskie & Stowarzyszenie Nasza Gmina, 2018-2019 All Rights Reserved
e-mail: muzeum@srem.pl

gir@ffe

zaloguj