Powstańcy Wielkopolscy Powiatu Śremskiego
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
ŚREMSKI PANTEON NIEPODLEGŁOŚCI
Lista Powstańców (w opracowaniu)
Brodnica  •  Dolsk  •  Kórnik  •  Książ Wielkopolski  •  Śrem  •  Cały powiat
A     B     C     D     E     F     G     H     I     J     K     L     Ł     M     N     O     P     R     S     Ś     T     U     W     Z     Ż
Śrem - H

Haława Stanisław, gmina: Śrem, Czempiń (1898-?)
Hańczyk Jan, gmina: Śrem, Łęg (1901-1982)
Hein Edmund
gmina: Śrem, Śrem (1879-1925)

Notatki do biogramu:
Urodził się 9 lipca 1879 roku, najprawdopodobniej w Berlinie.
Ożenił się z Zofią z d. Gałdyńska. Mieli troje dzieci: Marian, Melania, Janina (ur. w Śremie w 1913 roku). Był śremskim kupcem.

Powstanie wielkopolskie:
Należał do grona konspiratorów przygotowujących powstanie na terenie powiatu śremskiego. Brał udział już w pierwszym tajnym spotkaniu, które - z inicjatywy Władysława Szczepkowskiego - odbyło się na początku października 1918 roku w biurze Spółdzielni Hodowców Nasion "Spójnia". Później wszedł w skład Powiatowej Rady Ludowej stanowiącej zalążek polskiej władzy w listopadzie i grudniu 1918, jeszcze przed wybuchem powstania. Na etapie organizowania w całym powiecie Straży Ludowej przez jej komendanta Daniela Kęszyckiego, Edmund Hein był pierwszym dowódcą Straży na miasto Śrem. Brał udział w odprawie konspiratorów 28 grudnia 1918 roku w śremskim hotelu Victoria, gdzie zapadły decyzje o rozpoczęciu powstania w powiecie śremskim i ataku na niemiecki garnizon w Śremie.

Po odzyskaniu niepodległości prowadził hurtownię win i wódek w Śremie, w ogromnej kamienicy nad Wartą przy ówczesnym moście. Kamienicę nabył w listopadzie 1918 roku od Borowiczów (pierwotnie hotel Brosius, obecnie przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 16). Miał także fabrykę wódek i likierów deserowych oraz wytłocznię soków. Był radnym miejskim. Był członkiem społecznego komitetu utworzonego w celu wzniesienia na rynku w Śremie pomnika Powstańców i Wolności - Dobosza.

Zmarł 7 listopada 1925 roku w Śremie, najprawdopodobniej na białaczkę. Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ulicy Cmentarnej w Śremie.

Wymieniony w źródłach:
Jarosław Wawrzyniak "Śrem w Powstaniu Wielkopolskim"
Archiwa rodzinne

[Zamknij]


Heinze Karol, gmina: Śrem, Śrem (1902-po 1976)
Henschke Jan, gmina: Śrem, Śrem (1893-1982)
Hoderny Władysław, gmina: Śrem, Zbrudzewo (1895-po 1974)
Hojak Franciszek, gmina: Śrem, Mórka (1899-1993)
Hojak Piotr, gmina: Śrem, Mórka (1891-po 1958)
Hulewicz Witold, gmina: Śrem, Śrem (?-?)


Partnerzy

(C) Muzeum Śremskie & Stowarzyszenie Nasza Gmina, 2018-2019 All Rights Reserved
e-mail: muzeum@srem.pl

gir@ffe

zaloguj