Powstańcy Wielkopolscy Powiatu Śremskiego
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
ŚREMSKI PANTEON NIEPODLEGŁOŚCI
Lista Powstańców (w opracowaniu)
Brodnica  •  Dolsk  •  Kórnik  •  Książ Wielkopolski  •  Śrem  •  Cały powiat
A     B     C     D     E     F     G     H     I     J     K     L     Ł     M     N     O     P     R     S     Ś     T     U     V     W     Z     Ż
Powiat Śremski - B

Bachorz Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1896-1983)
Banachowicz Wojciech, gmina: Dolsk, Dolsk (1900-1979)
Banaszak Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1890-1969)
Banaszkiewicz Leon, gmina: Śrem, Śrem (1885-po 1958)
Banaszyk Franciszek, gmina: Śrem, Pucołowo (1900-po 1957)
Banaszyński Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1868-1932)
Baranek Adam, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1894-1921)
Baranek Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1897-1939)
Baraniak Franciszek, gmina: Książ Wielkopolski, Sebastianowo (1890-1964)
Baraniak Józef, gmina: Śrem, Śrem (1895-1977)
Baraniak Kazimierz, gmina: Śrem, Śrem (1895-po 1958)
Baraniak Wojciech, gmina: Książ Wielkopolski, Kiełczynek (1900-1985)
Baranowski Stefan, gmina: Kórnik, (?-?)
Barański Józef, gmina: Kórnik, Dziećmierowo (1897-1970)
Barański Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1899-1964)
Barcikowska Stanisława, gmina: Książ Wielkopolski, Konarskie (1870-1953)
Barcikowski Roman, gmina: Książ Wielkopolski, Konarskie (1898-1958)
Barczak Józef, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Barczyński Cezary, gmina: Śrem, Śrem (1900-po 1960)
Bartkiewicz Bernard, gmina: Śrem, Śrem (1899-1976)
Bartkowiak Antoni, gmina: Kórnik, Bnin (1872-1939)
Bartkowiak Antoni, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1898-1984)
Bartkowiak Antoni, gmina: Brodnica, Górka (1903-1990)
Bartkowiak Antoni, gmina: Śrem, Nochowo (1887-1922)
Bartkowiak Antoni, gmina: Śrem, Śrem (1899-1992)
Bartkowiak Antoni Jan, gmina: Książ Wielkopolski, Zawory (1900-po 1958)
Bartkowiak Franciszek, gmina: Śrem, Śrem (1895-1977)
Bartkowiak Jan, gmina: Śrem, Góra (1890-po 1958)
Bartkowiak Jan, gmina: Brodnica, Sulejewo (1896-po 1957)
Bartkowiak Józef, gmina: Książ Wielkopolski, Zakrzewo (1890-1966)
Bartkowiak Piotr, gmina: Brodnica, Grzybno (1889-1939)
Bartkowiak Szczepan (Stefan), gmina: Śrem, Krzyżanowo (1898-po 1974)
Bartkowiak Walenty, gmina: Śrem, Szymanowo/Śrem (1883-po 1969)
Bartkowiak Władysław, gmina: Śrem, Nochowo (1900-1920)
Bartnik Franciszek, gmina: Dolsk, Dolsk (1896-po 1958)
Bartz Kazimierz, gmina: Śrem, Śrem (1899-1974)
Bąk Tomasz, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1890-1931)
Bednarek Józef, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Bednarek Stanisław, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Bednarowicz Karol, gmina: Dolsk, Dolsk (1897-1981)
Beisert Jan, gmina: Śrem, Śrem (1866-1923)
Beisert Stanisław, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Bestrzyński Franciszek, gmina: Śrem, Śrem (1892-1958)
Bienias Maksymilian, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Biniszkiewicz Andrzej, gmina: Książ Wielkopolski, Świączyń (1881-1957)
Binkowski Czesław, gmina: Książ Wielkopolski, Mchy (1900-1984)
Binkowski Franciszek, gmina: Książ Wielkopolski, Radoszkowo (1895-1962)
Binkowski Wawrzyn, gmina: Książ Wielkopolski, Sebastianowo (1898-1966)
Biskup Bolesław, gmina: Książ Wielkopolski, (?-?)
Biskupski Adam, gmina: Śrem, Śrem (1886-po 1971)
Błach Piotr, gmina: Brodnica, Żabno (1892-1983)
Błaszkowiak Franciszek, gmina: Kórnik, Konarskie (1886-1964)
Błaszkowiak Ludwik, gmina: Kórnik, Bnin (1899-1923)
Błotny Jan, gmina: Kórnik, Runowo (1892-1974)
Bogacki Tadeusz, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Bogdanowski Teodor, gmina: Śrem, Śrem (1901-po 1968)
Boiński Jakub, gmina: Kórnik, Poznań (1890-1960)
Bojarski Antoni, gmina: Śrem, Śrem (1896-?)
Bolewski Antoni, gmina: Brodnica, Żabno (1898-1975)
Bolewski Jan, gmina: Brodnica, Żabno (1897-1965)
Boniec Ignacy, gmina: Śrem, Śrem (1877-1963)
Borczyński Stanisław, gmina: Śrem, Kawcze (1897-1966)
Borczyński Stefan, gmina: Brodnica, Jaszkowo (1864-1949)
Borczyński Walenty, gmina: Śrem, (?-?)
Borowczyk Stanisław, gmina: Książ Wielkopolski, Kiełczynek (1898-1975)
Borowczyk Stefan, gmina: Książ Wielkopolski, Kołacin (1898-1957)
Borowicz Jan, gmina: Książ Wielkopolski, (?-?)
Borowicz Jan, gmina: Śrem, Śrem (1890-po 1958)
Borowicz Tadeusz Cyryl Jacek, gmina: Książ Wielkopolski, Gogolewo (1896-po 1957)
Borowski Stanisław, gmina: Kórnik, Bnin (?-?)
Borowski Stanisław, gmina: Dolsk, Mszczyczyn (1900-po 1957)
Borys Edmund, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1895-1943)
Bratkowski Czesław, gmina: Śrem, Binkowo (1894-po 1960)
Bratkowski Józef, gmina: Śrem, Binkowo (1900-po 1958)
Brenk Stanisław, gmina: Śrem, Śrem (1902-po 1958)
Brogul Jan, gmina: Kórnik, Konarskie (1896-1982)
Broniarz Franciszek, gmina: Śrem, Śrem (1896-po 1960)
Broninek , gmina: Kórnik, Bnin (?-?)
Bródka Stanisław, gmina: Brodnica, Jaszkowo (1890-1971)
Bródka Władysław
gmina: Brodnica, Jaszkowo (1890-po 1962)

Notatki do biogramu:
Urodził się 27 kwietnia 1890 roku w Jaszkowie w pow. śremskim jako syn Józefa i Marianny z d. Marcinkowska.

ODZNACZENIA:
Wielkopolski Krzyż Powstańczy - Uchwała Rady Państwa nr: 07.26-0.276 z dnia 1962-07-26


W powstaniu - WTG Gniazdo:
Dnia 20.12.1918r. zgłosił się ochotniczo do Straży Ludowej, dzielnica VI. Jeżyce ob. Władysława Bródka. Komendantem dzielnicowym był ob. Laufer, a zastępcą ob. Sobkowiak. 27.121918 Władysław Bródka brał czynny udział z bronią w ręku przy natarciu na Prezydium Policji Niemieckiej w Poznaniu oraz dnia 06.01.1919 przy zdobywaniu lotniska ławica pod Poznaniem. Po zdobyciu Ławicy pełnił służbę odwachu w Urzędzie Umundurowania do dnia 31.01.1919. Dnia 02.02.1919 zgłosił się ochotniczo do Obrony Krajowej III Baonu. Dowódcą Baonu był ob. Lisiecki, Władysław Bródka został przydzielony do IV kompanii, którą dowodził Wojciech Maliński, skąd odkomenderowano do ochrony transportów Poznań - Lwów.

Dodatkowe informacje:
Po powrocie do Poznania został wysłany na okres Plebiscytu na Warmię i Mazury, siedziba w Olsztynie, gdzie jako Komendant b. pracował w Okręgu III, aż do zwolnienia tj. do dnia 14.10.1920.

Wymieniony w źródłach:
WTG Gniazdo - Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Brodnica - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej i Stowarzyszenie Milośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego

[Zamknij]


Brustman Józef, gmina: Kórnik, Bnin (1858-1948)
Brygier Antoni, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Brygier Jan, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Brylewski Wawrzyn, gmina: Śrem, Kaleje (1898-po 1958)
Brzeski Zdzisław, gmina: Brodnica, Manieczki (1881/82-1921)
Brzózka Michał, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1897-1970)
Buchwald Antoni, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Buchwald Stanisław, gmina: Kórnik, Kórnik (1883-1943)
Budzich Stanisław, gmina: Kórnik, Bnin (?-?)
Budzyń Maksymilian, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1892-1967)
Budzyński Józef, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Budzyński Leon, gmina: Śrem, Śrem (?-?)
Bukowski Kazimierz, gmina: Książ Wielkopolski, (?-?)
Buliński Antoni, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1883-1976)
Buliński Feliks, gmina: Książ Wielkopolski, Książ (1885-1967)
Buliński Ignacy, gmina: Dolsk, Dolsk (?-?)
Burkielak Józef, gmina: Książ Wielkopolski, (?-?)
Burzyński Antoni, gmina: Dolsk, Dolsk (?-?)


Partnerzy





(C) Muzeum Śremskie & Stowarzyszenie Nasza Gmina, 2018-2019 All Rights Reserved
e-mail: muzeum@srem.pl

gir@ffe

zaloguj