Lista Powstańców (w opracowaniu)
Brodnica •
Dolsk •
Kórnik •
Książ Wielkopolski •
Śrem •
Cały powiat
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W Z ŻPowiat Śremski - B
Baranek Adam, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1894-1921)
Bąk Tomasz, gmina: Książ Wielkopolski, Chwałkowo (1890-1931)
Beisert Jan gmina: Śrem, Śrem (1866-1923)
Urodził się we Wronczynie (pow. poznański) jako syn Józefa, nauczyciela i Florentyny z d. Ofierzyńska. W 1885 ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i został wysłany przez bp. E. Likowskiego na studia teologiczne do Würzburga, które ukończył w 1888. Rok później otrzymał w Gnieźnie święcenia kapłańskie. W latach 1889-1891 był wikarym w Mroczy (dek. łobżenicki), gdzie założył Polskie Towarzystwo Przemysłowe, a w Jaraczewie był prezesem rady nadzorczej Banku Ludowego i członkiem spółki "Rolnik". Następnie pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Poznaniu i w Kościanie (1893-1896). Penitencjarzem i kaznodzieją przy archikatedrze poznańskiej był w latach 1896-1897. Od 1 VIII 1897 został proboszczem w Cerekwicy. W 1903 odbył pielgrzymkę do Rzymu. W 1907 mianowany dziekanem dekanatu boreckiego. Zorganizował i odprawił ok. 50 misji. Także jako prezes Towarzystwa Opieki nad Wychodźcami Sezonowymi, przebywał w Westfalii i Saksonii (191012) i w Zagłębiu Ruhry (1915), wspomagając księży pracujących w Niemczech wśród polskich emigrantów. By zapewnić wychodźcom polskim opiekę duchową nauczył przeszło 20 niemieckich księży języka polskiego. Zapraszał ich w tym celu na plebanię do Śremu. Z polecenia władz kościelnych objął funkcję prezesa Stowarzyszenia Robotników Polskich w Niemczech. W XI 1913 uczestniczył w konferencji galicyjskiego Wydziału Krajowego w sprawach wychodźstwa. Z uzyskanej subwencji Wydziału Krajowego założył w Berlinie wspólnie z Karolem Rose (czł. zarządu Tow. Opieki nad Wychodźcami), przytułek dla polskich emigrantów. Otrzymał 1 XI 1912 prezentę na probostwo w Śremie, a w 1919 został dziekanem dekanatu śremskiego.
Na tych stanowiskach zajmował się nie tylko pracą duszpasterską, ale i rozległą działalnością niepodległościową i społeczną. Brał udział w konspiracyjnym zebraniu u W. Szczepkowskiego w Łęgu, gdzie w październiku 1918 zawiązał się Tajny Komitet Obywatelski. Powierzono mu sprawy oświaty i wprowadzenia w szkołach języka polskiego. Był członkiem Rady Robotniczej (12 XI 1918), potem polskiej Rady Robotniczo-Żołnierskiej na miasto i pow. Śrem. Należał do ścisłego kier. Powiatowej Rady Ludowej. Był kapelanem baonu śremskiego. Delegatem pow. śremskiego na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu Po poddaniu przez Niemców garnizonu odprawił na Rynku 31 XII 1918 dziękczynną mszę polową, w intencji odzyskania wolności.
Inicjator założenia konwiktu dla młodzieży gimnazjalnej. w Śremie, członek kuratorium konwiktów arcybiskupich w Poznańskiem. Uczył w gimnazjum w latach 1920-1923 religii i historii. Członek pierwszej po 1918 Komendy Hufca Harcerzy w Śremie i kapelan ZHP. Za jego czasów otoczono murem cmentarz parafialny. Od 1892 członek PTPN (wydz. hist. lit.), Tow. Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego i Tow. Czytelni Ludowych. W wolnej Polsce zajmował się nadal emigracją. Kierował Tow. Opieki nad Wychodźcami, które miało siedzibę w Śremie i w Poznaniu. W kwietniu 1921 wyjechał na ostatnie misje do Niemiec. Po powrocie odbył dłuższą kurację w Inowrocławiu. Zmarł 27 IX 1923 w Śremie. Pochowany został na cm. parafialnym. Po jego śmierci, na wsch. ścianie kościoła farnego umieszczono marmurową tablicę upamiętniającą jego 12-letnią pracę w parafii w Śremie.
Słownik biograficzny Śremu - Adam Podsiadły
Wymieniony w źródłach:Słownik Biograficzny Śremu
Jarosław Wawrzyniak "Śrem w Powstaniu Wielkopolskim"
[Zamknij]