Powstańcy Wielkopolscy Powiatu Śremskiego
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
ŚREMSKI PANTEON NIEPODLEGŁOŚCI
Przeszukaj szufladę pradziadka - zobacz, co możesz znaleźć
Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich i Odznaka Grupy Leszno
Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich została ustanowiona 14 marca 1920 r. i zatwierdzona Rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wojskowych z dnia 14 maja 1920 r. Stanowiła nagrodę „…dla upamiętnienia zbrojnego odruchu narodowego celem zrzucenia znienawidzonego jarzma pruskiego, i połączenia się z Macierzą, oraz okresu organizacji i działalności Wojsk Wielkopolskich…”.
Wprawdzie zatwierdzenie odznaki nastąpiło 14 marca 1920, ale w związku z działaniami wojennymi na wschodzie realizacja projektu nastąpiła dopiero na początku 1921.

Odznakę Pamiątkową Grupy Leszno przyznawano powstańcom z oddziałów walczących na froncie pod Lesznem.


[ « ] [ » ]Potrzebujemy Waszej pomocy
Śremski Panteon Niepodległości powstał, by wymienić jak największą liczbę powstańców wielkopolskich z obszaru naszego powiatu. Znamy ich wielu. Znamy konspiratorów, organizatorów, dowódców. Znamy wielu żołnierzy szeregowych. Jednak chcemy zbudować możliwie najpełniejszą listę mężczyzn, którzy rzucili wszystko i poszli wywalczyć nam Polskę. Byli wśród nich doświadczeni frontowcy, byli też 18-letni mężczyźni, którzy prochu wcześniej nie wąchali. Jedni sprawdzili się w boju, inni nie poradzili sobie z trudem wojny. To dziś nie jest ważne. Dziś ważne jest, że chwycili za broń, że dzięki ich zrywowi Wielkopolska została przyłączona do Państwa Polskiego. Bo musimy pamiętać, że nie stało się to 11 listopada 1918 roku, a ponad rok później. To dzięki nim, w traktacie wersalskim, podpisanycm 28 czerwca 1919 roku, a prawomocnym w styczniu 1920 roku, znalazł się zapis o przyłączeniu Wielkopolski do Polski.

Dzisiaj dla nas ważny jest każdy powstaniec, każdy, kto spontanicznie i na ochotnika zgłosił się do walki o Polskę.

Apelujemy do Was o pomoc. Przeszukajcie rodzinne archiwa, przepytajcie seniorów. Wystarczy nam ślad jakiś, jakieś odznaczenie, legitymacja, dokument. Za naszego uznajemy każdego powstańca, który się tu urodził bądź zamieszkał tutaj już po wojennych wysiłkach w innej części Wielkopolski.

Pamiętajmy też o kobietach, które włączyły się w działania konspiracyjne i organizację powstania, a w trakcie walk pełniły służbę sanitarną.

Warto się wysilić. Warto sprawić, że Wasz przodek zostanie wymieniony na naszej liście. Robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla naszych dzieci i wnuków. To ostatni moment, by zebrać urywki naszych informacji w jeden kompletny obraz i zapisać go na trwałe. Do dzieła zatem!

Powyżej prezentujemy odznaczenia i przykładowe dyplomy, które otrzymywali powstańcy wielkopolscy, by ułatwić Tobie identyfikację tego, co być może zawiera „szuflada pradziadka”. Jeśli znajdziesz odznaczenie, poszukaj też legitymacji albo patentu, tj. dużego dyplomu. Istotne są także wszelkiego rodzaju zaświadczenia, np. o zwolnieniu do cywila, książeczki wojskowe czy korespondencja w sprawie zdobycia poświadczenia o udziale w powstaniu wielkopolskim z lat 1918-1938.
W latach 50. XX wieku powstańcy otrzymywali Wielkopolski Krzyż Powstańczy i awans na podporucznika w formie dyplomu A4.

Jeśli Twoje poszukiwania zakończą się sukcesem, sfotografuj wszystkie znaleziska i → przyślij do nas.
Wpiszemy Twojego powstańca do Śremskiego Panteonu Niepodległości, o ile już nie został w nim umieszczony, i ewentualnie wypożyczymy od Ciebie archiwalia do zdigitalizowania.

Partnerzy

(C) Muzeum Śremskie & Stowarzyszenie Nasza Gmina, 2018-2019 All Rights Reserved
e-mail: muzeum@srem.pl

gir@ffe